Maseczeki jednorazowe i wielorazowe – wszystko, Maseczki jednorazowe, Maseczki ochronne, Maseczki wielorazowe

Maseczka ochronna – co warto o niej wiedzieć

Maseczka ochronna co warto o niej wiedzieć

Jednorazowa maseczka ochronna – w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pytasz ‘po co mi maseczka ochronna?’ i szukasz odpowiedzi m.in. w Internecie? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat maseczki ochronnej, odpowiedniego czasu do jej zastosowania oraz zadań jakie spełnia, dobrze trafiłeś. Postaramy się przybliżyć tę tematykę w poniższym artykule.

Czym jest maseczka ochronna

Zacznijmy od początku. Maseczka ochronna, co to jest? Krótko mówiąc jednorazowa maseczka ochronna, to zabezpieczenie człowieka przed zarażeniem. Jeśli więc chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową, powinieneś kupić maseczki jednorazowe lub wielorazowego użytku.

Rodzaje maseczek ochronnych

Podczas zakupów musisz jednak pamiętać, że każda maseczka chroni z różną skutecznością. Przedstawiamy ci zatem rodzaje maseczek ochronnych:
• maseczki ochronne filtrujące;
• maseczki chirurgiczne z filtrami BFE, które ochronią cię jedynie przed bakteriami.
Maski ochronne (tzw. półmaski) chronią cię przed zanieczyszczeniami typu: dym, aerozol czy pył. Zwróć jednak uwagę na ich oznaczenie:
• FFP1 – potrafią zatrzymać ok. 80% cząsteczek, mniejszych niż dwa mikrometry, znajdujących się w powietrzu;
• FFP2 – potrafią zatrzymać ok. 94% cząsteczek (mniejszych niż 0,5 mikrometra);
• FFP3 – są to najskuteczniejsze maseczki, ponieważ potrafią zatrzymać nawet 99,95% cząstek (poniżej 0,5 mikrometra). Mogą cię one ochronić przed: aerozolem, dymem, bakteriami, wirusami, a nawet przed zarodnikami grzybów.
Tymczasem maseczki chirurgiczne (higieniczne, medyczne) są przeznaczone do ograniczenia aerozoli i płynów, zawartych w wydychanym powietrzu, podczas mówienia, kaszlu oraz kataru. Ze względu na funkcję, maseczkę chirurgiczną powinna nosić osoba chora. Tutaj także wyróżniamy różne rodzaje maseczek ochronnych: typu I, typu IR, typu II oraz typu IIR. Najlepszym wyborem jest w tym przypadku maseczka ochronna typu II, ponieważ jej skuteczność (stopień filtracji) wynosi aż 98%. Maska chirurgiczna chroni cię przed zanieczyszczeniami oraz bakteriami. Dodatkowo maseczka typu IIR jest odporna na przesiąkanie substancji płynnych, takich jak np. krew.

Jakie zadanie ma maseczka ochronna

W czasie epidemii koronawirusa hasło „maseczka ochronna” uległo rozszerzeniu i zaczęło oznaczać każdy sposób zasłonięcia ust i nosa, np. szalikiem. Dlaczego warto chronić się w taki sposób? Jaka jest rola maseczki ochronnej? Jej główną funkcją jest zatrzymywanie wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Zadanie maseczki ochronnej jest bardzo ważne, ale ma sens tylko w przypadku, gdy włoży ją osoba chora. Dzięki swojej odpowiedzialnej postawie nie zarazi ona innych ludzi.
Pamiętajmy jednak, że samo noszenie masek to za mało. WHO podkreśla na swoich stronach, że uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa jest możliwe tylko wtedy, gdy myjemy ręce, unikamy kontaktu z osobami chorymi, odpowiednio nosimy maseczki ochronne, a także prawidłowo je zdejmujemy. Maseczka jednorazowa jest, jak sama nazwa wskazuje, jednorazowa. Oprócz tego, maseczka powinna być także dopasowana do twarzy, aby pomiędzy buzią, a maską nie powstawała luka.

Kiedy nosić maseczkę ochronną

Stosowanie maseczki ochronnej jest istotne w czasie pandemii. WHO zaleca jej noszenie zwłaszcza osobom mającym trudności z oddychaniem, a także tym skarżącym się na gorączkę, katar oraz kaszel. Zdrowi ludzie powinni sięgnąć po maseczkę ochronną, gdy przebywają w pobliżu osoby z powyższymi objawami. W ten sposób zwiększają swoją szansę na uniknięcie zarażenia. Taki sposób profilaktyki jest od wielu lat bardzo popularny m.in. w Japonii.
W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nakaz noszenia maseczek ochronnych. W strefach czerwonych i żółtych nakaz ten dotyczy wszystkich wyjść z domu.

Kto nie musi nosić maseczki ochronnej?

  • osoby w aucie, jeśli mieszkają w jednym gospodarstwie domowym;
  • dzieci do ukończenia 4 lat;
  • osoby, które mają zaburzenia rozwoju i psychiczne oraz posiadają niepełnosprawność intelektualną;
  • pracownicy niemający bezpośredniego kontaktu z klientem/interesantem;
  • kierowcy kierujący środkiem publicznym;
  • kierujący statkiem;
  • sprawujący kult religijny, ale tylko podczas jego sprawowania;
  • osoby przebywające na terenie lasu;
  • sędziowie, trenerzy i osoby uprawiające sport;
  • personel lotniczy, znajdujący się w kabinie pilota.