W tym artykule chcielibyśmy skupić twoją uwagę na środkach ochrony indywidualnej, ich budowie, wadach oraz zaletach, dzięki którym dokonasz najefektywniejszego zakupu i pozostaniesz zdrowy na długi czas!
Z czego składa się maseczka jednorazowa
Maseczka jednorazowa, jak przystało na antywirusową, musi spełniać określone normy. Bez nich nie może trafić na rynek medyczny i do odbiorcy. O jakie dokładnie normy chodzi? Otóż, przyjmuje się, że maseczka powinna być zaprojektowana, a następnie wykonana zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, a także Rady UE 2016/425 z 09 marca 2016 roku. Ponadto powinna spełniać kryteria EN ISO 13688:2013 oraz wymóg na temat niepodrażniania skóry.
Jeśli powyższe kryteria zostaną spełnione, maseczka otrzymuje odpowiednio wystawiony, legalny certyfikat potwierdzający jej prawidłową jakość i skuteczność w zwalczaniu przenoszenia wirusa drogą kropelkową. Maseczka ma chronić przede wszystkim ludzi wokół zarażonego, jeśli to on ma zasłoniętą twarz (usta i nos!). Mimo wszystko dla zwiększonego bezpieczeństwa przyjęło się, aby obie strony miały maseczki, zarówno chory, jak i zdrowy człowiek.
Maseczka jednorazowa może być uszyta z jednej warstwy materiału lub kilku. W doborze tkaniny pozostawiono nam dowolność, choć najczęściej wykorzystywana jest bawełna. Przyjęło się, że skutecznie chroni ona nasz organizm przed różnego rodzaju wirusami czy zanieczyszczeniami z zewnątrz, nie podrażnia skóry i nie powoduje alergii. Maseczka jednorazowa, oprócz kawałka materiału, posiada także odpowiedniej długości nauszniki. Budowa maseczki przewiduje jej niedotykanie ust oraz stabilność na twarzy, bez jakiegokolwiek zsuwania się z niej. Budowa maseczki jest bardzo przemyślana, tak, aby nie odstawała i dopasowywała się do każdej twarzy.
Wadą maseczki jednorazowej jest to, że trzeba ją wyrzucić po użyciu. Maseczkę zmieniamy co kilkadziesiąt minut, gdy staje się wilgotna lub brudna, zatem ponosimy koszty jej częstego zakupu.
Budowa maseczki wielorazowej
Maseczka wielorazowa, w przeciwieństwie do jednorazowej, składa się zawsze z kilku warstw. Po pierwsze, posiada warstwę z hipoalergicznej bawełny wewnątrz oraz przewiewną i szybkoschnącą mikrofibrę na zewnątrz. Oprócz tego w środku posiada zatrzymujący patogeny, pyły oraz zanieczyszczenia filtr, dopasowany do krzywizny twarzy.
Jeżeli postanowiłeś kupić maseczkę wielorazową, także przypominamy o konieczności zapytania o odpowiedni, niepodrobiony certyfikat! Sprawdź, czy aby na pewno jest ona wygodna i odporna na przesiąkanie i czy rzeczywiście producent zadbał o jej wysoką jakość oraz skuteczność (wysoki współczynnik filtracji). Najważniejsze, żeby nie podrażniała twojej skóry, nie przesuwała się oraz nie uczulała.
Zalety maseczki jednorazowej
Nie jesteś pewien, czy warto kupić maseczki jednorazowe? My uważamy, że to naprawdę dobry wybór. Zacznijmy od tego, że maseczkę jednorazową możesz kupić za nieco ponad 30 groszy, czyli możesz ją też zgubić bez większych, finansowych wyrzutów sumienia. Możesz w każdej chwili pożyczyć nową sztukę osobie, która jej nie posiada (ponieważ to tylko 30 groszy!). Maseczki jednorazowe mają nieco lepszą budowę, ponieważ nie posiadają filtra (nawiasem mówiąc, nie musisz się męczyć i go wymieniać co jakiś czas, co musiałbyś czynić w przypadku maseczki wielorazowego użytku). Dzięki temu maseczka jednorazowa jest miękka i bardzo wygodna. Oprócz tego, posiada budowę pozwalającą uniknąć ubrudzenia jej od wewnątrz, np. szminką, ponieważ twoje usta jej nie dotykają! Jeśli więc chcesz czuć się swobodnie, wygodnie mówić i oddychać, kup maseczkę jednorazową! Budowa maseczki jednorazowej pozwala ci o niej zapomnieć, ponieważ nie ogranicza ci pola widzenia! Dodatkowo, jeśli nie będziesz jej potrzebował, łatwo schowasz ją do kieszeni, co w przypadku przyłbicy się już nie sprawdzi!
Zalety maseczki wielorazowej
Maseczki wielorazowe możesz śmiało uprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W ten sposób ratujesz środowisko, ograniczając produkcję śmieci w swoim gospodarstwie domowym. W przypadku gdy maseczka wielorazowa zawiera kieszeń na wymienny filtr, możesz ją nosić przez dłuższy czas, pamiętając jedynie o regularnej wymianie filtrów.