Maseczeki jednorazowe i wielorazowe – wszystko, Maseczki jednorazowe, Maseczki ochronne

Maseczka jednorazowa ochronna czy medyczna

Nie wiesz na którą maseczkę się zdecydować? My podpowiemy ci, czy kupić maseczkę ochronną, czy medyczną!

Jednorazowe maseczki ochronne BFE > 95%

Co możemy powiedzieć o takiej formie zabezpieczenia się przed wirusem? Jednorazowa maseczka ochronna składa się z trzech warstw: po pierwsze, z dwóch zewnętrznych warstw włókniny osłonowej, polipropylenowej, gdzie jest odpychana lub zatrzymywana wilgoć, mogąca zawierać niepożądanego wirusa. I po drugie, z wewnętrznej warstwy filtracyjnej, która ma na celu zatrzymanie drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Oprócz tego, maseczka ma także wygodne nauszniki w kształcie pętelek. Tak to się przedstawia pod względem budowy takiej maseczki ochronnej. Chcesz poznać więcej informacji na jej temat? Proszę bardzo!

Maseczka ta jest bardzo wygodna i potrafi dopasować się do każdego rodzaju twarzy, co jest bardzo istotne, jeśli chcesz być bezpieczny. Cechuje ją przede wszystkim szczelność i wygoda noszenia. Dodatkowo jest wykonana z warstw włókniny hipoalergicznej i niepylącej. Jeśli jest to dla ciebie ważne, podkreślamy, że nie zawiera włókna szklanego, ani lateksu! Dzięki czemu twoja skóra nie zostanie podrażniona i nie dostaniesz żadnej alergii. Możesz śmiało sięgnąć po tę maseczkę, bez obaw o zdrowie czy życie swoje lub swoich bliskich. Wspaniale, prawda? A to jeszcze nie wszystko!

Maseczka 3 warstowowa

Przed czynnikami chorobotwórczymi chroni cię także, oprócz idealnego dopasowania do twarzy, także dość wysoki współczynnik filtracji. W tym przypadku włóknina filtrująca, znajdująca się w środku, tworząca środkową warstwę i odpowiedzialna za skuteczną ochronę twoich dróg oddechowych, jest skuteczna w 95%. Oznacza to, że 95% wilgoci i patogenów pochodzących ze środowiska zostanie na maseczce, zamiast dostać się do twojego organizmu.

Co ciekawe, i na co warto zwrócić szczególną uwagę, pomimo tego, że efektywność filtracji cząsteczek stanowi PFE > 95% (czyli tyle procent cząsteczek zatrzymuje się na maseczce, nie wnikając do twoich dróg oddechowych), to jednak przepustowość powietrza jest wysoka. Maseczka chroni cię, ale jednocześnie pozwala swobodnie oddychać oraz mówić.

Właśnie dlatego jednorazowa maseczka ochronna jest bardzo popularna w różnych zakładach pracy, np. korzystają z niej pracownicy i pacjenci przychodni, pracownicy zakładów produkcyjnych czy salonów kosmetycznych, ale także inni ludzie, których długo by tu można było wymieniać. Jest zalecana zawsze tam, gdzie pojawia się ryzyko (choćby najmniejsze) zarażenia się drogą kropelkową. Jeśli więc nie czujesz się bezpiecznie i chcesz uniknąć jakiejkolwiek choroby przenoszonej w ten sposób, koniecznie zaopatrz się w maseczkę ochronną, np. o efektywności filtracji różnych cząsteczek PFE > 95%.

Maseczki medyczne/chirurgiczne BFE > 99%

Bardzo podobnie jest zresztą z maseczką medyczną (określaną także mianem „chirurgicznej”), posiadającą efektywność BFE na poziomie większym niż 99%. Ona także jest hipoalergiczna i doskonale dopasowana do twarzy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia się i wystąpienia niepożądanych infekcji, przyjmuje się, że maseczki medyczne powinni nosić pacjenci wraz z personelem medycznym. W ten sposób, osoby przebywające w pobliżu potencjalnie chorych ludzi, są chronieni przed ich bakteriami i wirusami. Maseczka chirurgiczna chroni przed wydalaniem niepożądanych mikroorganizmów z ust i nosa, a także przed ich dostawaniem się do organizmu drugiej osoby. Żeby więc bronić się przed potencjalną chorobą, należy przestrzegać zasad higieny i zakrywać usta oraz nos maską medyczną. Dotyczy to zwłaszcza osób, które kichają, kaszlą, źle się czują i/lub mają podwyższoną temperaturę.

Jeśli planujesz zakupić maseczkę chirurgiczną, sprawdź koniecznie, czy posiada odpowiedni certyfikat, potwierdzający, że producent spełnia normy europejskie, określające opory oddechowe (pamiętaj, że w maseczce nie może być zbyt gorąco), odporność na przesiąkanie, a także stopień filtracji bakteryjnej – BFE.

Stopień filtracji bakteryjnej BFE > 99% oznacza, że znajdujący się w maseczce filtr, jest w stanie filtrować minimum 99% cząsteczek, które unoszą się wokół nas w powietrzu. Ta maseczka jest więc skuteczniejsza od poprzedniej. Zatrzymuje poza naszym organizmem więcej niepożądanych substancji i pozwala nam pozostać odpornym na wirusy. Jeśli więc chcesz się lepiej zabezpieczyć, polecamy zakup maseczek o BFE powyżej 99%!