Maseczeki jednorazowe i wielorazowe – wszystko, Maseczki antybakteryjne, Maseczki jednorazowe, Maseczki wielorazowe

Jednorazowa maseczka antywirusowa – jak często należy zmieniać maseczkę

Wybierając odpowiednią maseczkę, zwracamy uwagę na jej materiał, a dokładniej szczelność splotu. Sprawdzić szczelność splotu można na różne sposoby, np. przykładając materiał do światła. Jeśli jednak chcesz poznać więcej informacji na temat materiałów i ich szczelności, przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się z niego także, jak często zmieniać maseczkę i dlaczego jest to takie ważne!

Jednorazowa maseczka ochronna – skład i właściwości materiału

Maseczka ochronna, prawidłowo założona, jest materiałem zabezpieczającym jej właściciela przed roznoszeniem swoich wirusów na innych, np. członków rodziny, czy podopiecznych. Każda maseczka jest jednak inna – różni się składem i właściwościami materiału, z którego jest stworzona. Poniżej postaramy się rozwinąć ten temat i zapoznać cię z rodzajami maseczek ochronnych.

Rodzaje maseczek ochronnych

  • Maseczki typu II oraz IIR, składające się z włókniny polipropylenowej (dokładniej z trzech warstw). Maseczki typu IIR są dodatkowo odporne na przesiąkanie płynów, takich jak krew;
  • Maseczki medyczne (tzw. półmaski filtrujące) – oprócz materiału o niezwykle gęstym splocie, mają dodatkowo filtr oczyszczający.
  • Półmaski FFP1, FFP2 oraz FFP3 różnią się szczelnością splotu. Najskuteczniejszą blokadą rozpylania wirusów drogą kropelkową jest w tym przypadku maseczka FFP3, a najmniej skuteczna jest maska FFP1.
  • Maseczki materiałowe (WHO poleca trzywarstwowe) – składają się z materiału hydrofilowego (chłonącego wilgoć), może to być np. bawełna, z filtra w postaci tkaniny polipropylenowej oraz trzeciej tkaniny – hydrofobowej, odpychającej kropelki z wirusem i ograniczającej przenikanie płynów (jeśli chcesz wykonać taką maseczkę samodzielnie, pamiętaj, że tutaj warto posłużyć się materiałem syntetycznym, np. poliestrem lub mieszanką poliestru i bawełny).

Jak często zmieniać maseczkę jednorazową

Jednorazowe maseczki chirurgiczne szybko nabierają wilgoci. Zaleca się, aby zmieniać je co kilka minut od włożenia. Nie należy nosić wilgotnej, a już tym bardziej mokrej maseczki!

Jednorazowe maseczki medyczne FFP lub N, w zależności od oznaczenia używanego w danym kraju, (półmaski filtrujące) należy zmieniać maksymalnie po 8 godzinach użytkowania. Filtr w tego typu maseczkach (oczywiście tych oznaczonych literą R, czyli wielorazowego użytku) trzeba zmieniać co 28 dni, albo i częściej.

Maseczki materiałowe warto kupować jasne, np. białe. Należy je prać w 60 stopniach Celsjusza, z dodatkiem detergentu lub zwykłego mydła. Zmiana maseczki powinna nastąpić, gdy dostrzeżesz, że jest mokra lub brudna. Dlatego wskazaliśmy, że jasny kolor tej maseczki jest najlepszym wyborem!

Maseczka, a higiena

Zakładając maseczkę pamiętaj, aby zrobić to prawidłowo! Zmocz ręce, umyj je porządnie mydłem i bardzo dokładnie wysusz. Zamiast mydła możesz użyć także środka do dezynfekcji rąk. Suchymi, czystymi, odkażonymi poprawnie palcami chwyć maseczkę za nauszniki i nałóż ją ostrożnie. Upewnij się czy maseczka ochronna szczelnie przylega do twojej twarzy. Nie noś jej na brodzie, pod nosem lub w kieszeni! Bądź odpowiedzialny! Jeśli jesteś mężczyzną, zaleca się, aby na okres noszenia maski zgolić brodę.

Podczas noszenia maski staraj się jej nie dotykać rękoma, aby nie przenieść na nią żadnych zarazków! Zmień ją natychmiast, gdy zauważysz, że stała się wilgotna, mokra albo brudna! Aby usunąć maskę, chwyć palcami nauszniki i nie dotykając maski rękoma, zdejmij ją i wyrzuć do zamkniętego pojemnika. Po zdjęciu i wyrzuceniu maseczki, przed założeniem nowej, umyj lub zdezynfekuj dłonie. Nie używaj masek jednorazowych po raz drugi!

Pamiętaj, że źle użyta maseczka ochronna, nawet jeśli jest wykonana z jak najlepszego materiału, może stać się bombą biologiczną i zaszkodzić twojemu zdrowiu. Nie dotykaj maski, nie używaj ponownie jednorazowej, dbaj o higienę, myj i dezynfekuj ręce, zdejmuj i wyrzucaj maseczkę (pierz, jeśli akurat twoja jest wielokrotnego użytku) za każdym razem, gdy zobaczysz, że jest brudna lub wilgotna! Chroń się przed wirusem, ale także dbaj o swoją higienę, aby nie złapać czegoś innego!