Wiele osób, które kupują jednorazowe maseczki ochronne w naszym sklepie online i hurtowni stacjonarnej EKosmetyczne.pl, zadaje nam różnego typu pytania dotyczące tych produktów. Postanowiliśmy więc, że zbierzemy wszystkie popularne pytania i odpowiemy na tej podstronie zamieścimy odpowiedzi.

Przed przeczytaniem odpowiedzi na pytania pamiętaj, że maseczki są produktami wykorzystywanymi podczas zwalczania COVID-19, i nie zwalczają bezpośrednie koronawirusa. Nie daj się oszukać opisom wielu ofert dostępnych w internecie, gdzie produkty są opisane jako antywirusowe lub występują pod tytułem „maseczki covid”.

Maseczki jednorazowe – czym się harakteryzuje?

Maseczka jednorazowa pozwala na jednokrotne wykorzystanie. Do grupy maseczek jednorazowych zaliczamy maseczki niemedyczne, medyczne i chirurgiczne. Drugim podziałem maseczek jednorazowych jest liczba warstw, z których składa się część filtrująca i tu wyróżniamy maseczki jednowarstwowe i maseczki trzywarstwowe.

Czym harakteryzuje się maseczka medyczna

Maseczka medyczna powinna być wykonana z 3-warstwowej włókniny, spełniać wymagania normy EN 14683 oraz mieć skuteczność filtracji taką samą jak maski typu II lub IIR. Wymiary maseczki medycznej to co najmniej 17,5 na 9 centymetrów. Bardzo ważna jest również biostatyczność oaz zachowanie parametrów oddychalności takiego samego jak w przypadku masek typu II lub IIR.

Maseczki antywirusowe – koronawirus

Bardzo często osoby szukające maseczek antywirusowych lub maseczki na koronawirusa, nie do końca wiedzą, jakich produktów faktycznie potrzebują. Tu musimy zaznaczyć, że maseczki medyczne, niemedyczne, ochronne, chirurgiczne i wszelkiego rodzaju produkty zasłaniające nos i usta są produktami wykorzystywanymi podczas zwalczania COVID-19, a nie do bezpośredniego zwalczania COVID-19.
Dlatego też samo noszenie maseczki bez zachowania dystansu społecznego i innych zaleceń dostępnych na stronie Ministerstwa Zdrowia nie gwarantuje nam bezpieczeństwa.

Czym są maseczki niemedyczne

Maseczki niemedyczne są przeznaczone dla osób niewykonujących zawodów medycznych oraz dla osób, w przypadku których nie ma potwierdzenia o aktywnym zakażeniu COVID-19.
Jednorazowe maseczki niemedyczne są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem maseczek, przez osoby szukające maseczki ochronnej.

Tanie maseczki – skąd taka różnica w cenie?

Szukając tanich maseczek, powinniśmy szukać jednorazowych 3-warstwowych maseczek ochronnych, które kupimy w cenie już od około 35 groszy. Tanie 3-warstwowe maseczki jednorazowe powinny spełniać zalecenia Ministerstwa Zdrowia, które dotyczą produktów z kategorii maseczki niemedyczne. Cena produkcji maseczki jest bardzo niska i może być kilkukrotnie niższa od ceny po jakiej jest sprzedawana.
Nasza hurtownia ma na magazynie kilkaset tysięcy maseczek, dzięki czemu ograniczamy koszty związane z transportem oraz mamy możliwość negocjowania ceny maseczki przy takiej sklai zamówienia.
Ponadto realizujemy zamówienia od kilkuset sztuk do kilkudziesięciu tysięcy sztuk dla firm i instytucje. Tu mamy dużą elastyczność względem marży na nasze produkty.

Maseczki 50 sztuk – na ile wystarczą?

Maseczki dostępne w naszej hurtowni EKosmetyczne.pl oraz wielu innych punktach sprzedaży, bardzo często są pakowane w ekonomiczne opakowania foliowe, które mieszczą 50 sztuk maseczek jednorazowych 3-warstwowych. Taka ilość wystarczy nawet na 2-3 tygodnie korzystania z maseczki w drodze do pracy, powrocie oraz podczas zakupów

Maseczki 100 sztuk i więcej – po co mi taka ilość?

Przy zamówieniu wiele osób się pyta ile maseczek zamówić. Naszym Przy zamówieniu wiele osób się pyta ile maseczek zamówić. Naszym zdaniem w przypadku tak tanich produktów, które i tak zużyjemy, warto kupić tyle maseczek, ile mieści się w paczce. W przypadku kartoników 50 sztuk i opcji InPost możemy wysłać 100 sztuk maseczek jednorazowych. Natomiast zamawiając w opakowaniu foliowym, zmieścimy nawet 200 maseczek jednorazowych.

Maseczki chirurgiczne – czym się harakteryzują?

Maseczka chirurgiczna powinna być zgodna z normą PN-EN 14683:2006 oraz oznakowana znakiem CE.

Czym wyróżniają się maseczki wielorazowe

Maseczki wielorazowe powinny pozwalać na kilkukrotne wykorzystanie. Ważne jest, by maseczka wielorazowa mogła być prana w temperaturze powyżej 60° C.
Maseczki wielorazowe występują w opcji z wymiennym filtrem oraz bez możliwości wymiany elementu filtrującego.
Wielu producentów zamieszcza informację, że maseczka wielorazowa przed każdorazowym użyciem powinna być prana w temperaturze powyżej 60° C lub zanurzana we wrzącej wodzie.

Czym jest maseczka z jonami srebra

Maseczki z jonami srebra wykazują silne działanie antybakteryjne. Maseczka z jonami srebra nadaje się do kilkukrotnego użytku, ponieważ jony srebra, są trwale związane z mikrowóknami.

Półmaski

Półmaski powinny być zgodne normą PN-EN 140:2001/Ap1:2003, PN-EN 149+A1:2010. W przypadku produków zagranicznych półmaski mogą również spełniać normy NIOSH-42C FR84 dla produktów ze Stanów Zjednoczonych, normy GB2626-2006 dla produktów z Chin, normy AS/NZ 1716:2012 dla produktów z Australii.

Czy maseczki jednorazowe można deznynfekować?

Jak sama nazwa wskazuje, teny typ maseczek jest przeznaczony do jednorazowego i krótkotrwałego wykorzystnia, dlatego też takich maseczek nie dezynfekujemy tylko wymieniamy na nowe.
Musimy również pamiętać, że tego typu produkty mogą zmienić swoje właściwości po poddaniu działania środków z wysokim stężeniem alkoholu lub działaniu wysokiej temperatury.

Dezynfekcja maseczki wielorazowej

Maseczki wielorazowe powinny być systematycznie dezynfekowane roztworem alkoholu o stężeniu nie mniejszym niż 70% lub poddawane działaniu temperatury powyżej 70 stopni przez czas minimum 30 min. W przypadku bawełnianych maseczek wielokrotnego użytku możemy również je prasować z wykorzystaniem pary lub zanurzyć we wrzącej wodzie.

Uczulenie po noszeniu maseczki

Wiele maseczek z niepewnego źródła może mieć domieszki szkodliwych lub drażniących substancji i powodować podraznienia lub uczulenia skóry. Niektóre osoby mogą mieć również bardzo wrażliwą skórę lub atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem i zamiast maseczki nosić przyłbicę.