Maseczeki jednorazowe i wielorazowe – wszystko, Maseczki jednorazowe

Maseczki antywirusowe trzywarstwowe czy jednowarstwowe

Przeszukujesz Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące cię pytanie: „która maseczka jest lepsza”? Mamy dobrą wiadomość! Zrobiliśmy to za ciebie! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, która maska ochroni ciebie i twoją rodzinę najskuteczniej – jedno czy trójwarstwowa. Zachęcamy do lektury!

Budowa maseczki jednowarstwowej

Ochronna maseczka jednowarstwowa, antywirusowa uznawana jest za środek ochrony kategorii I, a dokładniej środków ochrony indywidualnej. W związku z tym, powinna być zaprojektowana i wykonana zgodnie z zasadami i odpowiednimi wymaganiami zapisanymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej 2016/425 (z dnia 9.03.2016) oraz wymaganiami EN ISO 13688:2013. Maseczka powinna posiadać odpowiedni certyfikat, potwierdzający wysoką jakość oraz skuteczność w zabezpieczaniu jej użytkownika przed wirusem. Dodatkowo maseczka musi spełniać wymóg odnośnie niepodrażniania skóry.

Maseczka jednowarstwowa, zgodnie z nazwą, jest wykonana z jednej warstwy tkaniny (przeważnie bawełnianej), która zapewnia nam ochronę m.in. przed zanieczyszczeniami i wirusami. Maseczka musi być wykonana z odpowiedniej tkaniny, niepodrażniającej skóry twarzy oraz niwelującej bezpośrednie dotykanie ust. Poza tym maseczka musi posiadać odpowiedniej długości zauszniki, dzięki którym nie zsunie się z twarzy. Maseczka musi być dostosowana do twarzy tak, aby zasłoniła nos oraz usta i przy tym nie odstawała. Na pierwszym miejscu jest zawsze twoje bezpieczeństwo!

Budowa maseczki trzywarstwowej

Po pierwsze, maseczka trzywarstwowa składa się z warstwy hydrofobowej. Warstwa ta blokuje przedostawanie się do naszych dróg oddechowych wszelkiego rodzaju pyłków i kropelek (mogących zawierać niepożądane wirusy). Druga warstwa to gęsty filtr, np. typu „meltblown”. Jego zadaniem jest filtrowanie bakterii, dymu, pyłów i nieolejowych cząstek stałych występujących w powietrzu. Trzecią i ostatnią warstwą jest natomiast warstwa hydrofilowa – pochłania ona wydychane ciepło oraz parę, dzięki czemu twoja skóra pozostaje sucha. Jeśli więc dbasz o wygląd swojej skóry, możesz śmiało sięgnąć po trzywarstwową maseczkę ochronną!

Jeśli planujesz zakup maseczki antywirusowej, zwróć uwagę także na to, czy posiada certyfikat, czy jest odporna na przesiąkanie, czy jest odpowiednio dopasowana do twojej buzi, czy jest wygodna, czy jej jakość jest odpowiednio dobra, czy posiada wysoki współczynnik filtracji bakteryjnej, a także czy jest bezpieczna (to znaczy, nie zawiera szkodliwych dla ciebie substancji, nie uczula i nie powoduje podrażnienia skóry).

Różnice między maseczką ochronną jedno i trzywarstwową

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że maseczka trzywarstwowa jest skuteczniejsza. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach pisma „Thorax”, maseczki materiałowe muszą zawierać minimum dwie warstwy, by powstrzymać przemieszczanie się wirusa SARS-CoV-2. Czy zatem najlepszym wyborem są maseczki trzywarstwowe? Na pewno dają nam one gwarancję bezpieczeństwa.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney porównali efektywność jednowarstwowych i trójwarstwowych maseczek ochronnych z bawełny, w ograniczaniu emisji wirusa podczas kaszlu, mowy czy kichania. Ich analiza potwierdziła, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest maseczka trzywarstwowa, która dobrze ogranicza rozprzestrzenianie się kropelek. Warto jednak podkreślić, że nawet jednowarstwowa maseczka poradziła sobie z redukcją kropelek w czasie mowy, co oznacza, że lesza taka maseczka (słabsza), niż żadna! Pamiętaj o tym! Zgodnie z przeprowadzonym badaniem, liczba warstw jest bardzo istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o skuteczność ochrony naszego zdrowia przed koronawirusem. Pamiętajmy jednak, że oprócz rodzaju użytego materiału (w tym przypadku to była bawełna) oraz ilości jego warstw, ważne są także inne czynniki, takie jak np. dopasowanie maski do twarzy, częstość jej prania oraz wymieniania. Im dłużej nosimy maseczkę i im wilgotniejsza się ona staje, tym gorzej. Mimo wszystko, odpowiadając na pytanie: „którą maskę ochronną zakupić?” z pełnym przekonaniem i poparciem naukowym, odpowiadamy: maseczka 3 warstwowa!